CIRED: Inženjerima CEDIS-a predstavljena najnovija dostignuća Schneider electric u oblasti zelene energije i novih softvera za održavanje vodova

Kompanija Schneider electric danas je našim inženjerima prezentovala najnovije digitalizovano modularno srednjenaponsko postrojenje za distributivne mreže. Riječ je o najnovijoj tehnologiji koja kombinuje vazduh i vakuum i nudi rješenje koje ne sadrži gasove koji doprinose efektu staklene bašte.

Kako se na prezentaciji moglo čuti, to je ogroman korak naprijed za distribuciju električne energije i zaštitu životne sredine. Postrojenje SM AirSeT, naime, koristi novu tehnologiju na bazi prečišćenog vazduha u kombinaciji sa vakumskim prekidačima strujnog kola i tako eliminiše probleme globalnog zagrijavanja. Takođe omogućava nadzor stanja opreme uz naprednu tehnologiju senzora.

U sistemima Crne Gore i okruženja u trafostanicama se i sada koriste napredne tehnologije, gasom SF6 izolovana postrojenja. Svakako su to veoma inovativna tehnološka rješenja ali nose određeni rizik prilikom  rukovanja i korišćenja, što nekada može dovesti do zagađenja životne sredine.

-Kompanija je zato, tragajući za još boljim rješenjima i imajući na umu ekološku osviješćenost i konstantnu težnju da energija koju distribuiramo bude što čistija, došla do modela da se gas zamijeni prečišćenim vazduhom koji ne ugrožava ni pod kojim uslovima životnu sredinu. Tu vrstu postrojenja već uveliko koriste Kina i Australija, kazali su iz kompanije Schneider electric.

Nakon GIS softvera preko  onih za upravljanje i daljinsko očitavanje brojila do MDM softera za validaciju podataka koji stižu, danas je predstavljen novi softer za održavanje nadzemnih vodova. Generalno kod svih elektrodistributivnih kompanija imamo  i do 70 odsto udjela nadzemne mreže a predstavljeni softver sadrži posebno zanimljiv dio koji bi bio primjenjiv za konfiguraciju terena kakvu ima Crna Gora. Kako su kazali iz kompanije Schneider, poenta softvera je prevencija kvara.

-Naime, vegetacion menagment ili upravljanje vegetacijom je poseban dio novog softvena kompanije Schneider, primjenjljiv je kod nadzemnih vodova I njihove koridore koji se moraju održavati a koji prolaze često kroz gustu vegetaciju. Tim novim tehnologijama je omogućeno preventivno djelovanje u dijelu mreže koja je ugrožena, odakle nam šalje podatke gdje može doći do problema kako bi se na vrijeme  efikasnije reagovalo, objasnili su iz Schneider-a.

Naše kolege su, u interaktivnom razgovoru sa predstavnicima kompanije Schneider electric imale priliku da, na praktičnim primjerima, saznaju primjenjljivost novih tehnologija i dobiju odgovore na sva pitanja koja se tiču bolje efikasnosti održavanja koridora vazdušnih vodova kao i očuvanja životne sredine kroz težnju za čistijom energijom.

 

© 2017 CEDIS All Rights Reserved. Created with love by bildstudio

Sreten krstajić

Rukovodilac Sektora

Sektor za održavanje 20kV i 35kV

E-mail: sreten.krstajic@cedis.me