Počelo 12. Savjetovanje o elektrodistributivnim mrežama – CIRED

12. Savjetovanje o elektrodistributivnim mrežama – CIRED, sinoć je svečano otvoreno u Vrnjačkoj Banji. U radu Savjetovanja učestvuje preko 30 inženjera Crnogorskog elektrodistributivnog sistema.

Taj najveći elektroenergetski skup u regionu, koji okuplja preko 900 učesnika iz 40 zemalja, otvorio je dr Zoran Simendić, predsjednik CIRED Srbija koja je ujedno i domaćin Savjetovanja.

Zahvaljujući na velikom broju učesnika i izlagača, Simendić je podsjetio da je razmjena informacija, znanja i iskustva u oblasti elektroenergetike, na međunarodnom planu, od neprocjenjljive važnosti za dalji razvoj distributivnih mreža.

„Ove godine imamo preko 40 izlagača koji na svojim štandovima predstavljaju posljednja dostignuća u oblasti distribucije električne energije i to je veliki uspjeh s obzirom da je prethodna godina pandemije virusa CORONA neminovno uticala i na razvoj u ovoj oblasti“, istakao je Simendić.

Predsjednik Odbora direktora Crnogorskog elektrodistributivnog sistema Rajko Radošević, istakao je važnost ovakvih susreta struke na kojima se nalaze odgovori na mnoga pitanja iz oblasti kojom se bavimo ali je istakao i značaj razmjene iskustava kao ključ dostizanja zacrtanih ciljeva.

„Elektrodistributivna preduzeća se, podjednako sa ostalim segmentima energetskog sektora, nalaze na ozbiljnoj prekretnici i pred velikim izazovima. Energetska tranzicija proizvodnje energije iz tradicionalnih energetskih izvora i njena zamjena obnovljivim, te zahtjevi koje nameće transportni sektor u dijelu električnih automobila, čini našu ulogu izuzetno važnom u ovom procesu, ne zanemarujuči sve veće i opravdane zahtjeve korisnika za pouzdanim i kvalitetnim napajanjem električnom energijom“, kazao je Radošević.

Na svečanom otvaranju dodijeljenja je i zahvalnica Generalnom pokrovitelju Savjetovanja – Elektroprivredi Crne Gore.

Izvršni direktor EPCG, Nikola Rovčanin, ističući sve izazove koje nosi tranzicija energetskog sektora, pomenuo je najvažnije projekte koje je nacionalna energetska kompanija Crne Gore započela kako bi uhvatila korak sa savremenim trendovima.

„EPCG hvata zamah u projektima zelene energije. Pomenuću Solari 3000+ i Solari 500+ kojima će tri hiljade građana i petsto preduzetnika ugraditi solarne panele  pod povoljnjim uslovima i tako postati i proizvođači i potrošači energije koju će razmjenjivati u sistemu. Takođe, radimo na projektu plutajuće elektrane na jezeru Slano kod Nikšića koja je snage 50 MWh. Već su izvjesni projekti HE Komarnica koja se radi sa Srbijom i HE Sutorina sa Republikom Srpskom. Elektroprivreda sve ove projekte započela kako bi pratila energetsku tranziciju ka obnovljivim izvorima. Zbog intencije da se korišćenje termoizvora smanji, sva je prilika da će se do 2030. godine završiti rad Termoelektrane Pljevlja“, zaključio je Rovčanin.

Predsjednik Komiteta CIRED Crna Gora, dr Velimir Strugar kazao je da se distributivna mreža mijenja u svoju paradigmu.

„Više nije pasivna već je puna novih izazova kojima se sada bavimo a ranije tu priliku nijesmo imali. Tehologija napreduje a mi smo spremni da se sa novim izazovima, novim smart tehnologijama uhvatimo u koštac“, naglasio je Strugar.

Za poseban doprinos razvoju elektrodistribucije i saradnji CIRED Crna Gora sa CIRED-om Srbija Strugaru je na Savjetovanju dodijeljenja posebna nagrada.

Na skupu se saznalo i da će se Savjetovanje fokusirati na ključne teme od kojih je jedna kako napraviti zakonski okvir za prelasak sa konvencionalnih na zelene izvore energije. Ključna u tome poslu je saradnja među državama.

Na kraju svečanosti otvaranja 12. Savjetovanja o elektrodistributivnim mrežama – CIRED, uručene su zahvalnice sponzorima. Savjetovanje se nastavlja danas.

© 2017 CEDIS All Rights Reserved. Created with love by bildstudio

Sreten krstajić

Rukovodilac Sektora

Sektor za održavanje 20kV i 35kV

E-mail: sreten.krstajic@cedis.me