Čađenović prisustvovao Godišnjoj EPALE Konferenciji

Izvršni direktor Crnogorskog elektrodistributivnog sistema, gospodin Vladimir Čađenović prisustvovao je Godišnjoj EPALE Konferenciji “Menadžment u stručnom obrazovanju – postignuća i izazovi”, koja je održana 19. oktobra u Petrovcu,  u organizaciji Centar za stručno obrazovanje uz podršku EPALE Montenegro.

Govoreći na temu „Stručno obrazovanje – generator društva u tranziciji“, gospodin Čađenović je naveo postignuća i buduće planove za razvoj stručnog obrazovanja kroz ostvareno  partnerstvo Ministarstva prosvjete, Centra za stručno obrazovanje i CEDIS-a.

Podsjećajući na značaj razvoja energetskog sektora kao jednog od glavnih snaga privrede naše države, ukazao je na neophodnost znanja i obučenih kadrova kao i kohezije između obrazovnog sistema i potreba tržišta rada.

„Potpisivanjem sporazuma između Ministarstva prosvjete sa jedne strane i CEDISa i Elektroprivrede sa druge, napravljen je korak više ka stvaranju kvalitetnog i visokostručnog kadra za potrebe sektora energetike. Za pripremu učenika za učenje uz rad u realnom radnom okruženju posebno je značajna praktična nastava u školi. Stoga poseban prostor za partnersku saradnju vidimo u opremanju školskih radionica i stvaranju uslova da se nastava u školi realizuje sa potrebnim kvalitetom, ali i u korišćenju centara za obuku Elektroprivrede i CEDIS-a tokom realizacije praktične nastave kao i u otvaranju novih, zajedničkih centara za obuku učenika i odraslih u okviru škola.“

Osvrnuvši se na temelj „Zelene agende“, izvršni direktor CEDIS-a, naglasio je da je pravo vrijeme da se počne razmišljati i razgovarati o cirkularnoj ekonomiji sa racionalnom upotrebom resursa, produžetkom vijeka upotrebe proizvoda, reciklažom i smanjenjem zagađenja.

„To je imperativ našeg vremena koji se nužno reflektuje i na obrazovni sistem, jer inicira potrebu za brzim kreiranjem programa kojim će se zadovoljiti evidentna potreba na tržištu za ovim znanjima i vještinama. Kako se strategija zelene agende sastoji od pet stubova i kako obuhvata sve grane privrede, jer će kao takva ima značajne impilkacije na sve priviredne subjekte, tako će u skoro svim sektorima biti potrebno razvijati kratke forme programa u vidu mikrokvalifikacija, kako bi se trend za ovim znanjima i vještinama zadovoljio na adekvatan način.“

Akcenat je stavljen i na težnji ka smanjenju karbonske emisije do konačnog postizanja nulte emisije, a što predstavlja zvaničnu energetsko-klimatsku politiku Evropske unije:

„Kao zemlja kandidat za članstvo, Crna Gora je između ostalih preuzela obavezu usaglašavanja svoje energetike sa tendencijom redukcije i konačnog dovođenja CO2 emisije do nulte vrijednosti. Shodno tome, u toku je izrada nove energetske strategije, koja će dati primat obnovljivim izvorima, čime bi se CO2 emisija postepeno svodila na nultu vrijednost, a to predstavlja novo polje za ostvarivanje partnerstva sa obrazovnim sektorom u cilju razvoja planova i programa edukacije koji će voditi postizanju pomenutih strategijskih ciljeva.“ – rekao je Čađenović.

Na kraju, izvršni direktor Crnogorskog elektrodistributivnog sistema, Vladimir Čađenović se zahvalio organizatorima što su prepoznali važnost uloge CEDIS-a u ovom događaju i na taj način još jednom  pokazali otvorenost za partnerstvo i međusektorsku saradnju.

© 2017 CEDIS All Rights Reserved. Created with love by bildstudio

Sreten krstajić

Rukovodilac Sektora

Sektor za održavanje 20kV i 35kV

E-mail: sreten.krstajic@cedis.me